Dzień V. Vivat Patria Polonia! Uroczysty koncert z okazji święta 3 maja

Dorota Laskowiecka i Patrycjusz SokołowskiUroczysty Koncert Vivat Patria Polonia!

Z okazji rodosnego święta – jakim jest Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 maja – soliści scen polskich:  Dorota Laskowiecka – sopran i Patrycjusz Sokołowski – bas, którym akompaniować będzie Karolina Hordyjewicz wykonają m.in. utwory Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Paderewskiego i Henryka Wieniawskiego. Usłyszymy najbardziej znane pieśni oraz arie operowe. W ten oto sposób wielka muzyka zagości w Kazimierzu Dolnym.

O artystach

Dorota Laskowiecka

dorota laskowieckaAbsolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu Zdzisławy Donat.
Uczestniczka wielu kursów mistrzowskich. Laureatka i zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień na konkursach krajowych i zagranicznych.

Od lat współpracuje z teatrami operowymi m.in: Operą Krakowską, Wrocławską, Śląską.Występuje także na deskach teatrów muzycznych m.in: Teatru Muzycznego w Lublinie , Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie.
Prowadzi intensywną działaność koncertową w kraju i za granicą, także w repertuarze oratoryjno-kantatowym.
Zadebiutowała na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej partią Despiny w operze ” Cosi fan tutte” W.A.Mozarta.
Odtwórczyni wielu pierwszoplanowych ról operowych, m.in: Violetty w op.”La Traviata” Verdiego, Micaeli w „Carmen”Pucciniego, Hanny w „Strasznym dworze” Moniuszki.
Szczególne miejsce w jej repertuarze zajmują partie operetkowe, m.in Silva z „Księżniczki Czardasza”,Hanna Glavary z ” Wesołej Wdówki”. Za rolę Rozalindy z „Zemsty Nietoperza” otrzymała w 2008 roku nagrodę dla „Najlepszej śpiewaczki”.
Posiada wieloletnie doświadcznie pedagogiczne ( zaczynała jako asystent pedagoga na rodzimej Akademii Muzycznej w Warszawie, obecnie także jako wykładowca śpiewu solowego w Szkole Wokalno-Aktorskiej w Lublinie).
W 2017 roku ukończyła Wydział Zarządzania dla Menedżerów Kultury Uniwersytetu Warszawskiego.
W listopadzie 2017 roku otrzymała najwyższe wyróżnienie dla artysty – Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Partrycjusz Sokołowski

patrycjisz sokołowskiAbsolwent Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie, laureat nagród i wyróżnień w międzynarodowych konkursach wokalnych oraz odznaczeń przyznanych przez Marszałka Wojewódzkiego Lubelskiego i Związek Artystów Scen Polskich. Od 2005 roku związany na stałe z Teatrem Muzycznym w Lublinie.

W 2003 r., jeszcze jako student, zadebiutował na scenach teatrów w Niemczech i Szwajcarii rolą Miotlarza, ojca Piotra w operze Hänsel und Gretel E. Humperdincka. W tym samym czasie został także etatowym solistą Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Estrady Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Kameralnym w Lublinie oraz z większością filharmonii w Polsce. Do jego najważniejszych ról operowych należą: Figaro w Weselu Figara W.A. Mozarta, Sarastro w Czarodziejskim Flecie W.A. Mozarta, Don Basilio w Cyruliku Sewilskim G. Rossiniego, Dulcamara w Napoju Miłosnym G. Donizettiego, Skołuba w Strasznym Dworze St. Moniuszki, Escamilio w Carmen G. Bizeta, Peter w Hänsel und Gretel Humperdincka oraz Zachariasz w Nabucco G. Verdiego. W swoim repertuarze posiada ponad 30 ról operowych, operetkowych i musicalowych, które artysta prezentuje na co dzień na deskach Teatru Muzycznego w Lublinie. Z dużym uznaniem krytyki spotkała się jego kreacja Mustafy Beja w musicalu Bal w Savoy’u P. Abrahama (2015).W tym samym sezonie zadebiutował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie jako Hrabia Monterone w Rigoletto G. Verdiego, a następnie jako Oficer SS w Pasażerce Mieczysława Weinberga. W maju 2017 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku wykonywał partię Zachariasza w operze Nabucco Giuseppe Verdiego.

Szczególne miejsce w dorobku artysty zajmuje repertuar kantatowy i oratoryjny. Do najważniejszych osiągnięć w tej dziedzinie należy zaliczyć koncert z Madame Emmą Kirkby w Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, IX Symfonię L. Van Beethovena w Filharmonii Narodowej w Warszawie z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej, Requiem W.A. Mozarta transmitowane przez TVP oraz prawykonanie i nagranie płyty z Pasją wg Św. Mateusza K. Knittel’a. Współpracował między innymi z takimi dyrygentami takimi jak: Jan Krenz, Andrzej Knap, Agnieszka Duczmal, Jacek Boniecki, Warcisław Kunc, Jerzy Wołosiuk, Carlo Montanaro, czy Marcin Sompoliński oraz reżyserami: Maciejem Prusem, Waldemarem Zawodzińskim, Roberto Skolmowskim, Danielem Kustosikiem, Arturem Hoffmanem, Krzysztofem Babickim i Marią Sartovą.

Karolina Hordyjewicz

W 2004 ukończyła studia na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. W tym samym roku podjęła pracę pianisty-korepetytora w Teatrze Muzycznym w Lublinie, rozpoczynając równolegle pracę pedagogiczną w szkołach muzycznych. Brała udział w licznych kursach i konkursach zarówno kameralnych jak i pianistycznych. Działalność pedagogiczną łączy z występami jako akompaniator-kameralista, współpracuje z Filharmonią Lubelską oraz wieloma zespołami instrumentalnymi, a także wokalnymi.

 

Komentarze są wyłączone.